Menu
جمعه, 14 آذر,1399

کارگاه صنایع ساختمان

حرفه های آموزشی موجود در کارگاه صنایع ساختمان:

 

1-نقشه کشی ساختمان به کمک Autocad: دوره آموزشی این حرفه بمدت 315 ساعت که شامل 115 ساعت آموزش نظری و 200 ساعت آموزشی عملی برابر با کد استاندارد 1/1/1/54/32-0 که حداقل تحصیلات مورد نیاز دیپلم می باشد.

2-نقشه کش عمومی ساختمان درجه2: دوره آموزشی این حرفه بمدت 400 ساعت که شامل 150 ساعت آموزش نظری و 250 ساعت آموزشی عملی برابر با کد استاندارد 3/2/54/32-0 که حداقل تحصیلات مورد نیاز پایان دوره راهنمایی می باشد.

3-نقشه کش وطراح به کمک رایانه: دوره آموزشی این حرفه بمدت 480 ساعت که شامل 224 ساعت آموزش نظری و 256 ساعت آموزشی عملی برابر با کد استاندارد 3/1/97/32-0 که حداقل تحصیلات مورد نیاز دیپلم متوسطه می باشد.

4-نقشه کشی سازه: دوره آموزشی این حرفه بمدت 400ساعت که شامل 150ساعت آموزش نظری و 250ساعت آموزشی عملی برابر با کد استاندارد 4/1/54/32-0 که حداقل تحصیلات مورد نیاز پایان دوره راهنمایی می باشد.

همچنین کلیه دوره های آموزشی ویژه متقاضیان صنعت ساختمان نیز در این کارگاه برگزار می گردد.

نام دوره: کارگر عمومی ساختمان درجه 3

کداستاندارد مهارتی وآموزشی:2/1/3/23/51-9

1-شرایط ومعیارهای پذیرش کارآموز:

حداقل شرایط جسمانی:سلامت کامل جسمانی وروانی

حداقل مدرک تحصیلی:پایان دوره ابتدایی یا بی سواد با سه سال سابقه کار

جنسیت:مرد

2- مهارت ودانش پیش نیاز:ندارد

3- مدت دوره :31 ساعت

4-محتوای دوره: آشنایی وشناخت مصالح وابزار کار سفت کاری وکارگری وبکارگیری و با راندازی

5-دوره های آموزشی مرتبط ویا هم خانواده:سنگ کاری وکاشی کاری وسیمان کاری

6- مدرک اعطایی:کارت مهارت کارگرعمومی ساختمان درجه 3

7- مسیر ارتقاء وتکمیل مهارت:شرکت دردوره های آموزشی مراکز فنی وحرفه ای وغیره

8-چشم انداز های شغلی دوره:بعنوان کارگر عمومی مشغول کار می شود

9-چشم انداز های استخدامی دوره:درشرکتهای پیمان کاری ومهندسی

10- سایر اطلاعات ضروری: کارگران مشمول این دوره ملزم به رعایت مواردایمنی واستفاده ازوسایل ایمنی می باشند.ومراجعه به اداره بیمه جهت بیمه نمودن خود

 

نام دروه:   نقشه کشی ساختمان با نرم افزار اتوکد

کداستاندارد مهارتی وآموزشی 1/1/1/54/32-0

1-شرایط ومعیارهای پذیرش کارآموز:

حداقل شرایط جسمانی:حداقل سلامت جسمانی متناسب با شغل مربوطه

حداقل مدرک تحصیلی:دیپلم

جنسیت:مرد وزن

2-مهارت ودانش پیش نیاز:نقشه کشی عمومی ساختمان

3- مدت دوره :315 ساعت

4-محتوای دوره: توانایی ترسیم پلان های ساختمان با کاربری های مختلف

5- دوره های آموزشی مرتبط ویا هم خانواده: نقشه کشی ساختمان با نرم افزار آرشیکد و تردی مکس و نقشه کشی ساختمان درجه 2و1

6- مدرک اعطایی: گواهی نامه مهارت فنی وحرفه ای

7- مسیر ارتقاء وتکمیل مهارت:ادامه تحصیل درمراکز آموزش عالی ومراکز فنی وحرفه ای

8- چشم انداز های شغلی دوره:اشتغال دردفاتر فنی مهندسی ساختمان

9- چشم انداز های استخدامی دوره: استخدام دردفاتر فنی وشرکت های دولتی وخصوصی

10-سایر اطلاعات ضروری: آشنایی با کامپیوتر

نام دوره : سیمانکار   

کد ملی استاندارد دوره آموزشی : 2/1/30/55-9

اهمیت حرفه مورد نظر: از آنجایی که ساختمانها در شهرها و روستاها در مناطق سردسیر که با بارش برف و باران مواجه می باشند احداث می گردند از این لحاظ دیوارهای پیرامونی بنا از سمت نما نیاز به سیمانکاری آستر ودر نهایت رویه می باشند تا ظاهری زیباداشته باشند و از نظر رطوبت نیز مقاوم شوند پس بنابراین لزوم وجود این حرفه و بحث بیمه ای بودن این شغل به دلیل حوادث و کار در ارتفاع ضروری به نظر می رسد.

مشخصات عمومی شغل :

سیمانکار کسی است که با کمک های اولیه، پیشگیری از حوادث ؛قوانین کار بیکاری و بیمه آشنایی داشته و از عهده انجام مهارت های تشخیص اشکال هندسی ، خواندن نقشه های ساختمانی ، باراندازی و انبار کردن مصالح ،آسترکاری ،سیمانکاری نما ،نصب رویه سرامیک، قرنیز سازی و کار در ارتفاع و تشخیص خرابی و تعمیر آنها برآید.

طول دوره آموزشی :

296 ساعت

شرایط لازم جهت شرکت در دوره:

حداقل میزان تحصیلات :پایان دوره راهنمایی

حداقل توانایی جسمی: متناسب با شغل مربوطه

مهارت های پیش نیاز این استاندارد: ندارد

مهمترین تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز جهت اشتغال به این حرفه:

وسایل ایمنی شامل کلاه ایمنی، دستکش، لباس کار مناسب و رنگی، کفش ایمنی ،کمربند و طناب مهار

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت :شرکت در دوره سیمانکارنما و اخذ کارت مهارت در این حرفه مرتبط با حرفه سیمانکار

وضعیت کنونی و آینده شغلی:

این شغل در وضعیت خوبی قرار دارد چرا که اکثرا در سطح استان زنجان به خصوص در منطقه قیدار در امر سیمانکاری فعالیت داشته و از درآمد خوبی با توجه به این شغل بهره مند می باشند.

مزایای اشتغال به این حرفه:

1-کسب درآمد حلال برای خانواده

2-استفاده از مزایای بیمه برای خود و خانواده

3-خدمات درمانی و اخذ دفترچه درمانی برای افراد تحت تکفل و حتی برای شخص دارای کارت مهارت در حرفه سیمانکار

 

            نام دوره : عایق کار حرارتی

کد ملی استاندارد دوره آموزشی : 1/1/7124

اهمیت حرفه مورد نظر: از آنجایی که در مناطق سردسیر لوله ها در اثر سرد بودن یخ می بندند و حتی در بعضی از موارد بدلیل یخ زدگی،لوله ها می شکنند بنابر این لزوم عایق کردن لوله ها با مصالح مناسب نظیر پشم شیشه ، پشم سنگ و سایر مصالح مجاز امری ضروری به نظر می رسد نیاز به عایق کار حرارتی در ساختمانها داریم.

مشخصات عمومی شغل :

فن ورز عایق کار حرارتی شغلی است از رشته بهینه سازی مصرف انرژی که وظایف محاسبات و الزامات قانونی عایق کاری حرارتی،انتخاب و بکارگیری انواع عایق های حرارتی و مصالح ساختمانی در معماری ساختمان، انتخاب و بکارگیری عایق های حرارتی در معماری ساختمان ، نصب و اجرای صحیح انواع عایق های حرارتی در معماری ساختمان ، نصب و اجرای صحیح انواع عایق های حرارتی در تاسیسات ساختمان ، بکارگیری نرم افزارهای مرتبط با زمینه عایق کار حرارتی ، نظارت و کنترل بر عملکرد صحیح عایق کاری حرارتی در حین اجرا و پس از اجرا ، تهیه و تنظیم چک لیست عایق کاری حرارتی ، ترمیم و نگهداری سیستم های عایق کاری حرارتی در دوره بهره برداری را در بر گرفته و با مشاغل تکنسین ممیزی انرژی سیستم های نوین حرارتی و برودتی در ارتباط می باشد.

طول دوره آموزشی :

110 ساعت

شرایط لازم جهت شرکت در دوره:

حداقل میزان تحصیلات : دیپلم رشته های فنی و تجربی و ریاضی

حداقل توانایی جسمی: داشتن سلامت کامل جسمی و روانی

مهمترین تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز جهت اشتغال به این حرفه:

دماسنج معمولی، کامپیوتر، رطوبت سنج، دوربین حرارتی، نمونه مصالح عایق کاری ، مصالح عایق کاری تاسیسات ، مصالح بنایی برای اجرای تعدادی از دتایل های اجرایی عایق کاری در ساختمان شامل گچ ، سیمان ، آجر ،سفال ، ماسه و ....

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت :

 بدلیل اینکه در ساختمانها انرژی نباید به هدر برود لزوم ارتقاء کارت مهارت و برگزاری دوره های آن در فنی و حرفه ای امری ضروری به نظر می رسد.

وضعیت کنونی و آینده شغلی:

این شغل در وضعیت خوبی قرار ندارد چرا که با وجود سردسیر بودن منطقه زنجان کارفرمایان تمایل کمتری به دلیل پر هزینه یا حتی هزینه های اضافی به اجرای عایق کاری دارند.

مزایای اشتغال به این حرفه:

1-کسب درآمد حلال برای خانواده

2-استفاده از مزایای بیمه برای خود و خانواده

3-برخورداری از کارت مهارت و ارائه آن به شرکت های ساختمانی

4-ارائه کارت مهارت به ناظرین معمار ساختمانها جهت نوشتن نام عایق کار حرارتی و کد شناسایی آنها روی فرمهای نظارت معماری در قسمت عایق کاری حرارتی

                    کمک بتن ساز و بتن ریز درجه 2  

 

     اهمیت حرفه کمک بتن ساز و بتن ریز درجه 2                                                                

این شغل که در شاخه رشته عمران محسوب می شود بسیار مهم و به روز است ساختمان سازی با نام بتن یکی شده است و نمی شود استحکام را در ساختمان بدون بتن مشاهده نمود . گرچه بتن سازی و بتن ریزی با دستگاه صورت می گیرد و کار برای نیروی انسانی بسیار آسان تر از گذشته شده است اما این شغل برای افرادی که علاقمند به آن هستند جزء مشاغل سخت محسوب      می شود محیط کاری که این عملیات در آن صورت می گیرد پر از خاک است و شاغل در کنار بتن ریزی به جهت اجرای سازه های بتنی از قبیل سازه های مبتنی (آمفی تئاتر، بارانداز، سیلو و دودکش) باید دستان قوی که توسط ماشین های کوچک ساخته می شود نیازمند انبارکردن سیمان و انبارکردن شن و ماسه نیز دارد که این باعث کار بیشتر می شود..

   شرح شغل                                      

کمک بتن ساز و بتن ریز کسی است که بتواند پس از طی دوره آموزشی از عهده تعیین درصد مصالح بتن نسبت به عیار آن و باراندازی و حمل ، انبار کردن مصالح و ساختن بتن با وسایل دستی و ماشینی و حمل و متراکم کردن و تسطیح و عمل آوری آن و رعایت نکات ایمنی برآید.

*********

کمک بتن ساز و بتن ریز به عنوان یک کار حرفه ای جهت کسب درآمد بالا در ساختمانهای با اسکلت فلزی و بتنی مورد توجه قرار می گیرد.

   نام دوره آموزش

کمک بتن ساز و بتن ریز درجه 2

  کد استاندارد

1/3/2/16/52-9

  طول دوره آموزش

با توجه به میزان ساعت بر گزاری دوره در هفته ، طول دوره حدود 17 روز می باشد (32 ساعت آموزش نظری و 53 ساعت آموزش عملی و در مجموع 85 ساعت می باشد.

  شرایط لازم جهت شرکت در دوره

1-دارا بودن حداقل تحصیلات پنجم ابتدایی یا بی سواد با 7 سال سابقه کار

2-دارا بودن سلامت کامل جسمانی و روانی

3-داشتن حداقل سن15 سال تمام (به استناد تبصره 2 ماده18 آئین نامه نحوه تشکیل و اداره آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد پذیرش کار آموزان گروه سنی 15-12 سال ، منوط به ارائه اجازه کتبی ولی و یا قیم قانونی کارآموز است).

4-داشتن گواهینامه کارگر عمومی بتن ساز و بتن ریز یا 5 سال سابقه کار کمک بتن سازی و بتن ریزی

  مهم ترین ملزومات این حرفه

فرغون، وسایل ایمنی فردی شامل( لباس کار ، کفش کار ، دستکش ، کلاه ایمنی ، عینک محافظ ، کمربند و طناب مهار و ...) نقشه های اجرایی ساختمان ، ماشین حساب و پیمانه ، آب پاش ، بالابر برقی ، ویبراتور ، و بتونیر و سایر موارد مورد نیاز این کار

   مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت

کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی فوق در صورت تمایل جهت ارتقاء مهارت خود می توانند در دوره های مهارتی مرتبط (دوره های آموزشی درجه1 ) شرکت نمایند و تجربه لازم را کسب نموده و کارت مهارت دریافت نمایند و مشغول بکار شوند.  

  وضعیت کنونی ، آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه

امروزه بدلیل تغییر قوانین ساخت و ساز ساختمان برای جلوگیری از حوادث طبیعی و غیره نیاز به استحکام بنا می باشد که یکی از این روشها کسب مهارت در زمینه آرماتوربندی و بتن ریزی     می باشد که اغلب ساختمانهای امروزی به این شکل طراحی و ساخته می شوند.

    مزایای گواهینامه سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (ایسکو-2008) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند ، از جمله این مزایا ، ضوابط جایگزینی و احتساب دوره های آموزش فنی و حرفه ای به جای تجربه شغلی(سوابق کار)،در طرحهای طبقه بندی مشاغل کارگاه های مشمول قانون کار،کار جویان می توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ثبت نام در این دوره ها به آدرس پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و یا به آدرس سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مراجعه کنند.

                                                  http://www.portaltvto.com                    

http://www.portaltvto.ir                                                                                

********

   فراگیران دوره کمک بتن ساز و بتن ریز درجه 2 می توانند در فضای مجازی  ویا با گرفتن سفارش از کارفرمایان ساختمانها یا ادارات و سایر ارگانها کار خود را توسعه دهند.

نام دوره : نقشه کشی سازه

کد استاندارد: 1/1/56/32 0

اهمیت حرفه موردنظر : نقشه کش سازه کسی است که در پشت میز نقشه کشی مشغول ترسیم نقشه سازه ساختمان کارفرما می باشد که در قبال ترسیم ،تهیه و آماده نمودن نقشه از کارفرما مزد دریافت می نماید پس بنابراین لزوم وجود این حرفه در نظام مهندسی و دفاتر فنی و مهندسی و اجرای قسمت سازه نقشه مطابق با آن نیز نیاز مبرم می باشد.

مشخصات عمومی شغل : نقشه کش سازه شغلی است از دوره مشاغل عمران و ساختمان که این شغل وظایف ترسیم پلان فنداسیون ، ترسیم جزئیات شناژ و اندازه گذاری و ترسیم نقشه های اسکلت بتنی و فلزی و دتایلهای مرتبط و ترسیم تیرهای مشبک و قاب ها و اسکلت بتن آرمه ، طراحی و پروژه پایان کار و استفاده از نرم افزار های طراحی صورت می گیرد . همچنین مشاغل این شغل با مشاغلی مانند مهندسین معماری طراحان نقشه ، پیمانکاران و ... در ارتباط اند.

 طول دوره آموزشی : 404 ساعت

شرایط لازم جهت شرکت در دوره :

1-حداقل توانایی جسمی و ذهنی :سلامت کامل جسمانی و روانی

2-مهارت های پیش نیاز دوره  : نقشه کشی عمومی ساختمان

3-حداقل میزان تحصیلات : دیپلم

تجهیزات و مواد مصرفی حرفه : گیوتین ( دستگاه برش کاغذ) ، تخته رسم ، میز نقشه کشی ، کامپیوتر ، قیچی ، کاتر ،  نوار چسب کاغذی و پایه ، نوارچسب پلاستیکی ، کاغذهای شطرنجی ، نقاله ، پاک کن و انواع مدادهای طراحی

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت :  دوره های نقشه کشی معماری  و اتوکد

وضعیت کنونی و آینده شغل :

مزایای شغل : اخذ کارت مهارت از فنی و حرفه ای و مشغول شدن با این کارت در دفاتر مهندسی و شرکتهای ساختمانی

دی ان ان